adana

ADANA

Adana, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık altıncı şehri. 2016 yılı verilerine göre, 2.201.670 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 13.844 km²’dir. İlde km²’ye 159 kişi düşmektedir. 2016 yılında TÜİK verilerine göre 4’ü anakent ilçesi olmak üzere toplam 15 İlçesi ve belediyesi vardır.

Adana ‘ da Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Sabancı Merkez Cami

Sabancı Merkez Camii, Adana’nın Reşatbeysemtinde, Merkez Park’ın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin batı kıyısında 1998 yılında hizmete açılmış cami. 28.500 kişiye sağlayabildiği ibadet imkanı sağlaması nedeniyle Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camisi kabul edilir.

Adres : Reşatbey Mahallesi, 01120 Seyhan/Adana

 

Taş Köprü

 

Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana ve Karşıyaka yakalarını birleştiren köprüdür. Adana’nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir. Taşköprü’nün Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru.

Adres Sinanpaşa Mh., 01220 Yüreğir/Adana

Adana Ulu Cami

Ramazanoğulları Camii veya Adana Ulu Cami, Adana’da bulunan 16. yy.’dan kalma tarihi bir camidir. Ramazanoğulları Beyliği’nin başyapıtı olan cami, şehrin en önemli tarihi yapılarından birisidir. 1998 yılında Sabancı Merkez Camii’nin hizmete açılmasına kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini korumuştur.

Adres : Ulucami Mahallesi, Kızılay Cd., 01010 Seyhan/Adana

Merkez Park

Merkez Park, Seyhan Nehri’nin her iki yakasına kurulmuş toplam 33 hektar büyüklüğündeki şehir parkıdır. Güneyde Sabancı Merkez Camii ile kuzeyde Galleria alışveriş merkezi arasında kalan park, 2004 yılında açılmıştır. Türkiye’nin en büyük parkıdır.

Adres : Reşatbey Mahallesi, 01120 Seyhan/Adana

Büyük Saat

Büyük Saat, Türkiye’deki en uzun saat kulesidir ve uzunluğu 32 metredir. Saat kulesi Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunur.

Adres : Ulucami Mahallesi Tarihi Büyük Saat Kulesi önü, 01000 Seyhan/Adana

Adana Atatürk Evi Müzesi

Adana Atatürk Evi Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında Adana’ya geldiği zaman misafir edildiği Suphi Paşa Evi, Atatürk’ün 100. doğum yılı dolayısıyla, 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi Olarak düzenlenmiştir.

Adres Kayalıbağ Mahallesi, 26009. Sk. No:1, 01010 Seyhan/Adana

Atatürk Parkı

Seyhan ilçesine bağlıdır.

Adres Kurtuluş Mahallesi, 01130 Seyhan/Adana

Bebekli Kilise

Adana Bebekli Kilise veya Aziz Pavlus Kilisesi, üzerinde Meryem’in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adana’nın merkezindeki İtalyan katolik kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir.

Adres Tepebağ Mahallesi, 27046. Sk. 18 A, 01010 Seyhan/Adana

Yağ Cami

Adana’nın en eski camilerinden biri olan Yağ Camii, kent tarihinde önemli etkileri olan Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edildi. Eski Camii olarak da adlandırılan tarihi Yağ Camii halen kullanılmakta olan ender tarihi yapılardan biri olduğu için büyük öneme sahip. Kazancılar Çarşısı ile Büyük Postane arasında kalan Yağ Cami aslında eski bir Ermeni kilisesiydi. Adana merkezde Eski Belediye Caddesinde bulunan Büyük Çarşı semtinde yer alıyor.

Adres : Alidede Mahallesi, Vakıflar sarayı yağ cami, 01020 Taksi/Adana

Adana Etnoğrafya Müzesi

1845 yılında Kuruköprü mevkiinde inşa edilmiş ve sonradan terk edilmiş olan kilise 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmiştir. 1972 yılında eserlerin yeni müze binasına taşınmasının ardından kilise restore edilmiş, 1983 yılında ise etnografya müzesine dönüştürülmüştür. Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Yörüklere ait oldukça zengin eşyalar barındırmaktadır.

Adres Kuruköprü Mahallesi, Ziyapaşa Blv. No:118, 01060 Seyhan/Adana

Adana Yeni Cami

Adana Yeni Camii, Antaki Camii, Adana’da Memlûk mimarisi etkisinde tarihi cami. Camii kitabelerinden birine göre camii, 1724 yılında Abdürrezzak Antaki adlı Antakyalı bir zengin tarafından yaptırılmış; bir başka kitabeye göre minaresi 1729 yılında Aptullah Bin Ali Beşe tarafından yaptırılmıştır.

Adres Kuruköprü Mahallesi, 33019. Sk. 4 A, 01060 Seyhan/Adana

ADANA İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Çukurova Üniversitesi

Adana Bilim ve Teklonoji Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram