adıyaman

ADIYAMAN

Adıyaman Türkiye’nin en kalabalık 6. şehridir.Tarihi eskidir ve Turistlik bakımından ilgisi yüksek bir ilimizdir. Gezip keşfedilecek Tabiat güzelliği ve tarihi mekanları bulunuyor.Tarihinin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir.Adıyaman, Adıyaman ilinin merkezi olan ilçedir.

ADIYAMAN İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER:

Adıyaman Üniversitesi

adres : Altınşehir Mahallesi, Atatürk Blv. No:1, 02040 Adıyaman Merkez/Adıyaman

Adıyaman’da Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı – Ören Yeri

Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağ silsilesinde bulunur. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içindedir. 1988 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 13.827 hektardır.

Adres 02400 Kayadibi Köyü/Kahta/Adıyaman

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi; Adıyaman’da kurulu, 22.000 eser sergilenen bir müzedir. Şehir merkezinde, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur. Müze çalışmalarına 1978 yılında başlanmış, 1982 yılında şimdiki modern binasına taşınmıştır. Müze arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılır.

Adres Yenipınar Mahallesi, Atatürk Blv. No:226, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konuldu. 2012 yılının Aralık ayında başlayan ‘Çevre Düzeni’ planında önemli mesafeler alındı. Roma Çeşmesi ve 200’ün üzerindeki kaya mezarıyla turistlerin büyük ilgisini gören Perre Antik Kent çevre düzenlemesiyle turistlerin daha fazla ilgisini çekecek. Çevre düzeni planı çerçevesinde Perre Antik Kentte bir çok çalışma yürütülecek.Antik kaynaklarda Me’arath gazze Pörön, Mezopotamya’da ise Pirin ve Perin olarak bilinen Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan Antik Perre Kenti Melitene’yi (Malatya) başkent Samosata’ya (Samsat) bağlayan yol güzergahı üzerinde olması nedeniyle geçmişte jeopolitik bir öneme sahipti. Bugün bile halkın kullandığı çeşmeden akan suyun güzelliği ve lezzetinden dolayı antik dönemde bu güzergahtan geçen yolcular, kervanlar ve askerlerin mola verdiği Perre Kenti Roma döneminde de Antik Toros yolları içinde önemini sürdürmüştür. Bizans döneminde ise antik batı dünyasını Pers ( İran ) ülkesine bağlayan büyük bir yol üzerinde olması nedeniyle bu dönemde de kent önemini korur. Bu dönemde Hierapolis (Kutsal Şehir) olarak anılan Perre İ.S. 325 yılında Nicaea (İznik)’de toplanan İncil konsiline Piskopos İoannes Perdos yönetimindeki Persidas eyaletinin bir şehri olarak katılır. İ.S. 433 yılında Samosata’lı (Samsatlı) Andreasın Alexander’e yazdığı mektupta Perre’de bulunan bazı önemli piskoposlardan bahsetmesi kentin dinsel açıdan da önemli bir kent olduğunu gösterir. Bütün bunlar Perre Antik Kentinin antik dönemde hem dinsel hem de jeopolitik öneme sahip bir kent olduğunu göstermektedir. Perre Antik Kenti Bizans döneminden sonra önemini yitirmiş ve eski parlak dönemini bir daha yakalayamamıştır. Antik kentin asıl yerleşim kısmı üzerinde bugün Örenli Mahallesi olarak geçen ancak özünde köy görünümüne sahip geç dönem yerleşimi mevcuttur.

Adres 02000 Merkez/Adıyaman Merkez/Adıyaman

Eskisaray Cami

Eskisaray Cami

Adıyaman şehir merkezi Eskisaray Mahallesindedir. Eskisaray Camii Hicri 1148’de İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami birçok defa onarım görmüştür. Son onarımda camii kuzeye doğru genişletilmiştir.

Adres :Eskisaray Mahallesi, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman

Nemrut Dağı – Ören Yeri

Nemrut Dağı – Ören Yeri

Nemrut Dağı Ve Kommagene Kralı Antiochos’a Ait Tümülüs Ve Kutsal Alanlar, Milli Park’ın Ana Özelliğini Teşkil Etmektedir.

Adres Örenli Mahallesi, 02200 Gölbaşı/Adıyaman

Adıyaman Kalesi (Hısn-I Mansur)

Adıyaman Kalesi (Hısn-I Mansur)

Adıyaman şehir merkezinde yer alan Adıyaman kalesi yaklaşık 25 m yükseklikteki yığma bir höyük üzerine kurulmuştur. Adıyaman Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmaktadır.

Adres Ulucami Mahallesi, 808. Sk. 30a, 02030 Merkez/Adıyaman Merkez/Adıyaman

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü

Adıyaman’da Cendere Çayı Üzerinde Yer Alan Ve Dünyanın Halen Kullanılmakta Olan En Eski Köprülerinden Biri Olarak Anılan Tarihi Köprüdür.

Adres 02400 Burmapınar Köyü/Kahta/Kahta/Adıyaman

Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü

 Kommagene Kraliyet ailesine ait anıt mezar olan bu yer adını güneydeki sütun üzerinde duran kartal heykelinden alıyor. 9 mt yükseklik olan bu tümülüsün yanında 21 mt yüksekliğinde çakıl taşlarının yığılması ile oluşturulmuş anıt mezar bulunmakta. Çevresinde ise yine anıtsal olarak dört sütun daha bulunmakta.

Adres 02400 Bağözü Köyü/Kahta/Adıyaman

Oturakçı Pazarı

Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır.

Adres :Kapcami Mahallesi, 1008. Sk., 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman

Çelikhan İçmesi

Çelikhan İçmesi

Çelikhan İlçesi’nin 23 km. kuzeydoğusundadır. Bu kaynağın mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, hastalıklarıyla böbrek taşı ve sağlıklı zayıflama için faydalıdır.

Adres çelikhan içmesi 

Gümüşkaya Mağarası

Gümüşkaya Mağarası

İl merkezinin 40 km güneybatısında Göksu Nehri kenarında aynı adla anılan köyün batısında kayalardan oyma tünel biçiminde birbirleriyle bağlantılı çok sayıda mağara yer almaktadır. Bu mağaraların M.Ö. 150 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

Adres 02230 Gümüşkaya Köyü/Adıyaman Merkez/Adıyaman

Arsemia Antik Kenti

Arsemia Antik Kenti

Arsemia’nın en göz alıcı kaya kabartması, tepeye doğru yer alan I.Antiochos ile Herakles’in tokalaşma sahnesidir. Tokalaşma Tanrı ile Kralın eşit olduğunu göstermektedir. Bu sahneye deksiosis (tokalaşma) adı verilir. Bu kabartmada kral uzun keçe külahı ve doğulu giysisi ile Herakles ise sopası ile çıplak biçimde görülmektedir.

Adres 02000 Merkez/Adıyaman Merkez/Adıyaman

Gerger Kalesi

Gerger Kalesi

Kale Fırat vadisine hakim bir tepe üzerinde Roma doneminde inşaa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, kale kapıları ve Tonozlu yapı grupları eklenerek kullanılmıştır.

Adres Yeni Mahallesi, Adıyaman Gerger Yolu, 02700 Gerger/Adıyaman

Yeni Kale

Yeni Kale

İlginç bir yapıya sahip olan Yeni Kale adlı tarihi kalıntı Kâhta ilçesine bağlı Kocahisar köyündedir. İlk yapılış tarihi Kommagene Krallığına kadar giden kalenin bugünkü şekli Memluklular döneminden kalmadır.

Adres : 02400 Eski Kahta Köyü/Kahta/Adıyaman

ADIYAMAN İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Adıyaman Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram