afyon

AFYONKARAHİSAR

Toplamda şehir merkezi harici 17 ilçesi bulunan Afyon Ege bölgesi sınırları içerisindedir.

Binlerce yıllık medeniyetlerin kültür ve sanatını yansıtan arkeolojik kalıntılarıyla, asırlık yapılarıyla, milyonlarca yılda oluşmuş mağaralarıyla, termal zenginlik ve tabiat güzellikleriyle, ören yerleriyle yüzyıllardır alın teri ve göz nuru ile süre gelen el sanatlarıyla, peri bacalarıyla, açık hava tapınaklarıyla ve mutfağıyla turizm potansiyeli fazla olan bir yöremizdir. İlimiz, yerli ve yabancı turistler için “deniz dışında” aranan pek çok tarihî ve tabiî güzelliklerin bulunduğu bir turizm cenneti konumundadır.

Adres : Erenler Mahallesi, 03204 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

AFYONKARAHİSAR SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

Adres : Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Fakültesi – Ali Çetinkaya Kampüsü Afyon-İzmir Karayolu 5. Km, 03200 Afyonkarahisar Merkez

Afyon Kalesi

afyon kalesi

Şehir merkezinde bulunan Afyon kalesi 225 metre civarında ve volkanik bir dağın tepesine kurularak muazzam bir tabiat görseli denilecek kadar güzel bir yer. Selçuklu sultanı Alaattin Keykubat tarafından onarılan kalede Saray, mescit ve su kuyuları mevcut.

Adres : Kale Mah., 03100 Merkez/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Ulu cami ve Karahisar Kalesi

Ulu cami ve Karahisar Kalesi

 Anadolu Selçuklulari Devrinde 1272-1277 Yılları Arasında Yapılmıştır. İçerisinde 40 Tane Ahşap Direk Bulunmaktadır. Bu Yüzden Kırk Direkli Cami De Dilmektedir.

Adres : Kale Mah., 03100 Merkez/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

İhsaniye Ayazini Kasabası

İhsaniye Ayazini Kasabası

Bu kasabanın Frigler zamanından buyana kullanıldığı bilinmektedir. Bizans ve Roma Dönemlerinde bu Oyuklar Aile ve Tek kişilik mezarlık olarak kullanılıyordu. Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya oyulmuş kilise ve şapeller bulunmaktadır.

Adres : İhsaniye/Afyonkarahisar

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası’na ulaşmak için, Kirazlı Yaylası’ndan itibaren 3 saatlik zorlu bir yürüyüş gerekmektedir. Ardıç ve fındık ormanları arasında bulunan patikadan yürüyerek önce Kapı Kayalar’a daha sonra Yongalı mevkiinden Elmas Deresi’ne ulaşılır. Dereden itibaren, karşı yamaçlardaki kayalıklara doğru tırmanmak gerekir. Tırmanma sonunda, büyük bir peri bacasını andıran kaya kütlesinin ardında mağara girişi görülür. Buzluk Mağarası’nın girişi sadece bir kişinin geçeceği büyüklüktedir.

Adres : Ala Yaprak Mahallesi, Unnamed Rd,Harput Mahallesi,, 23350 Obuz Köyü/Elâzığ Merkez/Elazığ

Kırkgöz Köprüsü

Kırkgöz Köprüsü

 Bolvadin ilçesinde, Eber Gölü’ne akan Akarçay üzerindedir. Köprü kuzey ve güney olmak üzere iki bölümden oluşur. Güney bölümü Bizans İmparatoru I. Manuel Kommen tarafından mermer ve yontulmuş bazalt taştan yaptırılmıştır. Kuzey bölümü ise, Mimar Sinan tarafından 64 göze kadar uzatılmış ve buraya bir namazgah ve kitabe ilave edilmiştir.

Adres : Kırkgöz Mahallesi, 03300 Dipevler Köyü/Bolvadin/Bolvadin/Afyonkarahisar

Avdalas Kalesi

Avdalas Kalesi

Afyonkarahisar’daki Gazlıgöl Kaplıcası’na 10 kilometre uzaklıkta olan Ayazini Köyü sınırları içerisinde olup kolay bir ulaşıma sahiptir. Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan alan çok katlı ve çok odalı sarnıçlı bir yapıya sahiptir.

Adres : Kale Mah., 03100 Merkez/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları

Sahip olduğu zengin su mineralleriyle şehrin turizmini hareketlendiren bir nokta olan Ömer Kaplıcası’nın sularında kurşun, magnezyum, baryum, demir arsenik, krom, bakır, florür, sülfat, nitrat, karbondioksit, çinko bulunmaktadır.  Kaplıca suları; romatizma, eklem ağrıları, bağırsak, bronşit, kısırlık ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Ömer Kaplıcası ulaşım açısından kolay bir yerde bulunuyor ve bu durum bölgenin daha fazla ziyaret edilmesini sağlıyor.

Adres : 

Eber Gölü

Eber Gölü

Bir zamanlar kuş cenneti görünümünde ve yüzeyinde su çiçekleriyle bezenmiş bir bahçe iken, bugün yanına yaklaşılmayacak kadar kirletilmiştir. Eber Gölü’nü tehdit eden en büyük unsurlar Afyon şehrinin atıkları, süt endüstrisi, Şeker ve Alkoloid Fabrikalarının atıklarıdır. Diğer bir tehdit unsuru da, atıkların Eber Gölü’nde biriktikten sonra gölün arıtma vazifesi görmesi ve bu nedenle de süzülen temiz suyun Akşehir Gölü’ne akıtılmasıdır. Gölün derinliği bugün 1.70 metreye kadar düşmüştür. Önlem alınmadığı takdirde daha da düşeceği bir gerçektir.

Adres : Eber Gölü

Şehitoğlu Konağı

Şehitoğlu Konağı

Konağa giriş, taş yapı tarzı ile diğer 3 kat ise ahşap yapı tarzı ile toplam 4 kat olarak inşa edilmiş olan konağımız “Korunması Gereken Tescilli Kültür Varlığı” dır. Dönemin gayri Müslim ailelerinin yaşadığı konağımızda bölgenin şaraphanesi ve şarap mahzeni de bulunmaktadır.

Adres : 

Mısri Cami

Mısri Cami

1483’te Şakkancıoğlu Evliya Kasım Paşa yaptırmıştır. Kesme moloz taştandır. İki büyük kubbeyle örtülüdür. Doğu duvarı bitişiğinde bulunan minaresinin tabanı kesme taştan, gövdesi tuğladandır. Mukarnaslı mihrabında, mavi lacivert tonlarda yazı ve geometrik desenli çiniler vardır. Minberi mermerdendir.

Adres : Hacı Eyüp, Mısri Sk. No:30, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Anıtkaya Şehitliği (eğret)

Anıtkaya Şehitliği (eğret)
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Kurtuluş Savaşımız sırasında 28 Ağustos 1922 günü 13. ve 20. Alaydan şehit olanların anısına 1924 yılında piramidal bir anıt dikilmiştir. 1972 yılında çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Adres : Zafer Mahallesi, 03030 Anıtkaya Köyü/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar 

İscehisar Peri Bacalar

İscehisar Peri Bacaları

Seydiler Kasabasının güneydoğu tarafında Sivri Tepede ve kuzeybatısındaki Karakaya Köyünde çok sayıda peri bacaları bulunmaktadır. Kapadokya’yı andıran doğal oluşumlara ve tarihi kalıntılara sahip Seydiler Kasabası her yıl çok sayıda turist almaktadır.

Adres : 03750 İscehisar/Afyonkarahisar

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram