ağrı

AĞRI

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5.165 metre) İle meşhurdur ve adını ondan almıştır.

Adres : 04000 Ağrı Merkez/Ağrı

Meya (Günbuldü) Mağarası

Meya (Günbuldü) Mağarası

Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Günbuldu Meya köyünde bulunan bu mağarada, bazı odaların kapı ve penceresinin önünde balkonu bulunmakta. Kayalarla oyulmuş olup içerisindeki tapınak ve ibadethanelerde değişik inanç ve buna benzer şeylerin izleri görülüyor.

Adres : 04900 Günbuldu Köyü/Diyadin/Ağrı

Buz Mağarası

Buz Mağarası

Küçük ağrı dağı diyeceğim ama bilmeyenler için biraz abes kaçmış gibi görünecek. 2 adet ağrı dağı vardır ve küçük ve büyük olarak sınıflandırılmıştır. Buz mağarasının da bulunduğu yer küçük ağrı dağının eteklerinde bulunan hallaç köyünün yaklaşık 3 kilometre uzaklığındadır.

Adres : buz dağı 

Urartu Kalesi

Urartu Kalesi

Doğubayazıt’ın 5 km. doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır.

 Adres : Yalı Mahallesi, 65040 Merkez/İpekyolu/Van

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa ve oğlu Mehmet paşa zamanında yapımı 1784 tarihinde tamamlanan bu saray Topkapı Sarayından sonra Türkiyen’nin en büyük yapısıdır. İlçesi olan Doğubayazıt’dadır ve turistlik açıdan en çok ilgili İshak paşa sarayı çekmektedir. Bir Rivayete göre ağrıya gelip de İshak paşa sarayına uğramadan dönen, gelip onu görmeden ölmezmiş. bu öylesine bir söylenti, gerçeklik payı kesin değildir.

Adres : 04400 Yukarıtavla Köyü/Doğubayazıt/Ağrı

Hamur Kümbeti

Hamur Kümbeti

Osmanlı türbe mimarisinin en ilginç yapılarından birisi olan Hamur Kümbeti, ilçe merkezinin kuzey-doğusunda, ilçenin kurulduğu vadiye hakim durumda bulunan mezarlığın ortasında yer almaktadır.

Adres : Merkez Mahallesi, 04850 Hamur/Ağrı

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Türkiye’nin En yüksek dağı olan ve Nuh’un gemisinin de karaya oturduğu denilen dağ Ağrı dağıdır. Ayrıca Kutsal Kitaplarda da Adı zikredilmiştir. Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris Zirvesindeki kar 4 mevsim boyunca erimemektedir.

Adres : P72X+XJ Yenidoğan, Yenidoğan Köyü/Aralık/Iğdır

Beyazıt Eski Cami

Beyazıt Eski Cami

Cami Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunur. Bu cami Osmanlı eseri olup Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilmiştir. süslemesi bulunmayan caminin renkli taşlarla dikkat çekici bir renk katmıştır. Halla ibadette açık olan bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin.

Adres : Ahmedihani Mahallesi, 04400 Doğubayazıt (Doğubeyazıt)/Ağrı

Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Kaplıca alanı, Ağrı ilinin güneydoğusunda bulunan Diyadin ilçe merkezine 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Kaplıca bölgesi birbirinden kopuk olarak bulunan Yılanlı, Davut, Tunca ve Köprü kaplıcaları olmak üzere geniş bir alana yayılmıştır. Bu alanının içinden geçen Murat Nehri, görsel ve rekreatif açıdan kaplıca bölgesine önemli bir doğal değer kazandırmaktadır.

Adres : 70 Atatürk Caddesi İsa Ağa Mah, 04900 Diyadin/Ağrı

Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi

1651 yılında doğan ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ahmedi Hani ye ait bir türbedir. Türbenin yanında sonradan birde cami yapılmıştır. Türbe Doğubayazıt’a 8 km. mesafede, İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir.

Adres : 04400 Yukarıtavla Köyü/Doğubayazıt/Ağrı

AĞRI İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram