aksaray

AKSARAY

Kuzey ve güney Anadolu dağlarının birbirinden uzaklaştığı İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak kesiminde ve kuzey yarımkürede 38-39 kuzey paralelleri ile 33-35 doğu meridyenleri arasında yeralan Aksaray’ın, kuzeyinde Kırşehir ve Ankara, doğusunda  Nevşehir, güneydoğusunda Niğde, güneyinde Konya, kuzeybatısında Tuz Gölü bulunmaktadır. Aksaray, 7.997 km2′ lik yüzölçümüyle Türkiye’nin ‰ 10’unu  kaplamaktadır. Türkiye geneli iller sıralamasında 39. sıradadır. Aksaray’ın deniz seviyesinden yüksekliği 980 m. dir.

Aksaray Saat Kulesi

Aksaray Saat Kulesi

Şehrin gözdesi olan bu saat kulesi Belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı tarafından yapılmıştır. Aksaray meydan da bulunan bu saat kulesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini en çok çeken yerdir. Akşamları ışıklandırmasıyla dahada güzel görünen bu kuleyi görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi

İçerisinde toplam 2022 tane tarihi eser bulunduğu söyleniyor. 14 YY Karamanoğulları Beyliği tarafından yapılmış 1969 yılından itibaren günümüze kadar faaliyet göstermektedir. Bu tarihi müzeyi görmek isterseniz Aksaray il merkezinde ki Zincirli mahallesinde bulunmakta tavsiye ederim.

Adres :

Manastır Vadisi

Manastır Vadisi

Aksaray’ın doğusunda 50 km uzaklıkta bulunan bu vadi yaşayan güzellik olarak bilinir. Herkesin en çok ilgi gösterdiği bu tarihi vadi Güzelyurt ilçesinde bulunuyor. 50 ye yakın kilisesi ve manastırı bulunan vadiyi görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Aksaray Sultan Hanı

Aksaray Sultan Hanı

Aksaray’ın doğusunda 50 km uzaklıkta bulunan bu vadi yaşayan güzellik olarak bilinir. Herkesin en çok ilgi gösterdiği bu tarihi vadi Güzelyurt ilçesinde bulunuyor. 50 ye yakın kilisesi ve manastırı bulunan vadiyi görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Hasan Dağı

Hasan Dağı

Erciyes dağından sonra ki en büyük dağ olarak bilinen Hasan dağı, Niğde-Aksaray yolu üzerinde bulunmaktadır.3268 m yüksekliğinde ki görünüşüyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu dağı görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Bu eşsiz güzelliğe sahip olan Güzelyurt ilçesinde ki vadi iki köy arasında başlar ve son bulur. Buraya gelip de bunu görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

Adres :

Aziz Gregorius Kilisesi

Aziz Gregorius Kilisesi

Hıristiyanlık döneminden kalma bu tarihi kilise Güzelyurt ilçesinde bulunuyor. Yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği bu tarihi klise bir çok tamir görerek eski çanı mineraye çevrilip camiye dönüştürülmüştür. Görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Güzel Yurt Evleri

Güzel Yurt Evleri
Güzelyurt ilçesindeki kayalara oyma şeklinde inşa edilen bu evler kapadokyayı anımsatmaktadır. Görünüşü ve manzarası görmeye değer bir yerdir tavsiye ederim.

Adres :

Ağaç Altı Kilisesi

Ağaç Altı Kilisesi

Açık hava müzesi olarak kullanılan bu müze eski adıyla ağaç altı klisesidir. Ihlara vadisinde bulunuyor Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde 30 km uzaklıktadır. Bir çok gezilere ve turistlere kapısını açan bu kliseyi görmenizi tavsiye ederim.

Adres :

Eğri Minare

Eğri Minare

Aksaray il merkezinde bulunan bu minare 1200 lü yıllarda Selçuklu dönemine ait olduğu söyleniyor. Buraya gelip de görmeden gitmenizi istemem.

Adres :

Gülağaç Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Gülağaç Aziz Mercurius Yeraltı Şehri
Aksaray İli, Güzelyurt İlçesi Manastır Vadisi girişinde yer alan Yeraltı şehri Bizans döneminden kalma önemli yapılardandır. Yeraltı şehrinin giriş kısmında hayvan barınağı bulunmaktadır, yaklaşık 50 m2 alana sahiptir. Yer altı şehrinin yan duvarlarında kaya oyma yemlikler ve bağlama yerleri görülmektedir. Buradan başlayan tünel küçük bir mekana ulaşıyor. Üst katta başka bir mekan bulunmaktadır. Ayrıca dışarıdan da yer altı şehrine girişi bulunmaktadır. Şehrin içerisinden taş merdivenleri kullanarak yukarı çıkıldığında (merdiven sonunda kapak var) üst katta bulunan gözetleme yerine gidebilirsiniz.

Adres :

Kızıl Kilise

Kızıl Kilise

Güzelyurt’un doğusunda ve Sivrihisar Köyü yakınlarındadır. Kilise, Sivrihisar’a 2, Güzelyurt’a 7 kilometre uzaklıktadır. Kırmızı renkli kesme taşlarla yapılmış olup adını bu taşlardan almıştır. İ.S. VI. yüzyılda yapılmış bir Ermeni Kilisesi olduğu bilinmektedir. Haç planında yapılan kilisenin orta bölümünde dört sütunun taşıdığı, yüksek bir kubbe bulunur, haçın kolları ise tonozlarla örtülüdür. Kilisenin içi fresklerle kaplı olmasına rağmen bunların büyük çoğunluğu tahrip oluğundan günümüze pek fazla bir şey kalmamıştır.

Adres :

Nora Antik Kenti

Nora Antik Kenti

Aksaray’a 30 kilometre mesafedeki Helvadere Kasabası sınırları içerisinde kalan Hasandağı’nın eteğinde geniş bir alanda yer almaktadır. Antik kentte Roma ve Bizans döneminden kalma şehir kalıntılarına ulaşılmaktadır ve kent döneminde önemli bir askeri merkezdir. “Nora, Viranşehir ve Mokisos” isimleriyle de anılan bölgenin geniş bir yaşam alanı olduğunu, antik kentin bulunduğu alanda ve özellikle yamaç kısımlarında önemli yapı kalıntılarının mevcuttur.

Adres :

Sümbüllü Kilise

Sümbüllü Kilise

Ihlara Vadisinin birbirinden benzersiz yapıları arasındaki Sümbüllü Kilise, tarihi bir atmosfere sürükler gelen ziyaretçileri. Aksaray’ın sınırları içerisinde bulunan Sümbüllü Kilisenin esasında bir manastıra ait olduğu düşünülmektedir. Hakkında pek bir bilgi bulunmamakla birlikte XI.-XII. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.Kilisenin görülmesi gereken detayları arasında freskoları vardır. İncil’deki sahneler, Mikail ve Cebrail arasında Meryem, Meryem’in ölümü, Aziz tasvirleri sağlam bir şekilde günümüze kadar gelebilmiştir.Ihlara Vadisi gezinizde Sümbüllü Kiliseyi de ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Vadinin en çok ziyaret alan yerler arasındaki Ala Kilise ve Yılanlı Kilise gezi listenize dahil edebilirsiniz.

Adres :

Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise

Konumu nedeniyle bu bölgedeki en fazla ziyaretçi alan kiliseler arasında ilk sırada yer alan Yılanlı Kilisesi, içerisindeki birçok dini motif ve freskler nedeniyle görenlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bazı tarihi yapılarda olduğu gibi bu kilisenin de adını aldığı bir efsane bulunuyor. Mekanı efsaneler hakkında bilgi sahibi olduktan gezmek motiflerin daha iyi kavranmasına ve etkileyiciliğini artırmasına yardımcı oluyor.

Adres :

AKSARAY İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Aksaray Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram