amasya

AMASYA

Kurtuluş savaşının başlangıç temellerini atan Amasya, krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur.

Dünyanın en güzel Misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasının üretildiği, tarih ve doğanın birlikte bulunduğu ilginç bir antik kent’dir.

Turizm bakımdan ilgi gören Amasya misafirlerine birbirinden güzel kültürel turizm olarak gezilecek yerler sunuyor.

Adres : Akbilek Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Cd (Kılıçaslan Cd.), 05100 Amasya Merkez/Amasya

Aynalı Mağara

Aynalı Mağara

Dört bir yana kızını evlendireceğini bildiren dünyalar güzeli kızın babası, kızımın güzelliğini görüp de (gören güzelliğine dayanamayıp bayılıyor) dayanan ve onu dünya gözüyle seyredebilirse kızını ona verecektir. Bu çağrıya yedi iklim, dört bucaktan şehzadeler, vezir çocukları, dünya zenginleri, yiğitler, bilginler, kısacası gençliğine, bilek gücüne güvenenler dört nala Amasya’ya gelirler

Adres : Amasya Merkez/Amasya

Alçak Köprü

Alçak Köprü

Şehir merkezinde bulunan Alçak köprüsü, Roma döneminden günümüzde kalan tek köprüdür. Yüksekliğini ırmağın alçalıp yükselmesiyle kaybetmiştir ve adını da bu yüzden halk arasında Alçak köprü olarak kalmıştır.

Adres : Hatuniye Mahallesi, Hazeranlar Sk. No:2, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Kumacık Hamamı

Kumacık Hamamı

Beyazıt Paşa Mahallesi’nde, Kunç Köprüsü’nün karşısında bulunan hamam, Yeşilırmağın karşı yakasındaki Şamlar Camii’nin de bânisi olan Kapıağası Ayas Ağa tarafından 1495 yılında yaptırılmış.

Adres : Beyazıtpaşa Mahallesi, Mehmet Paşa Cd. No:68, 05200 Amasya Merkez/Amasya

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi

865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yılındaki depremde yıkılmış, 1940 yılında YeniKöprü (Hükümet Köprüsü) yapılırken yenisini yaptırmak düşüncesi ile yıktırılmış, 2002 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Adres : Hatuniye Mahallesi, H. Teyfik Hafız Sk. No:1, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Halifet Gazi Türbesi

Halifet Gazi Türbesi

Amasya’nın batısındaki Şamice Mahallesi’nde, Amasya Valilerinden Danişmendli Emir Mücahit el Mübarizüddin Halifet Alp İbn Tûli için 1226’da yaptırılmıştır.

Adres : Gökmedrese Mahallesi, Torumtay Sk. No:144, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Çelebi Mehmet Medresesi

Çelebi Mehmet Medresesi

Halk arasında Sultaniye Medresesi adıyla da bilinen Çelebi Mehmet Medresesi, Selçuklu medrese mimarisindeki 4 eyvanlı plan tipinde yapılmış. Avluda, giriş kapısı ve eyvanlar arasında üzerleri kubbeyle örtülü 20 adet medrese odası sıralanmış. Giriş kapısının üzerinde yer alan ve Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1866 yılında yaptırılmıştır.

Adres : Camicedit Mahallesi, 05300 Merzifon/Amasya

Boraboy Gölü

Boraboy Gölü

Borabay Gölü, Amasya`nın Taşova ilçesine 15 km, uzaklıkta olan, doğal bir krater gölüdür. Denizden 800 metre yüksekte bulunan gölün, derinliği ise 25 metredir.

Adres : Yakakent Mahallesi, 05800 Boraboy Köyü/Taşova/Amasya

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Amasya İl merkezinde bulunan Amasya Kalesi Müthiş bir manzaraya sahip olup tüm şehri hemen hemen ayaklarınızın altına seriyor. Turizm bakımından da Amasya’nın en çok ilgi çeken yeri diyebiliriz.

Adres : 05000 Yuvacık Köyü/Amasya Merkez/Amasya

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

1925 yılında Sultan 2. Beyazıt Külliyesi’nin bir bölümü olan medrese binasının iki odasında toplanan az sayıda arkeolojik eserler ile İslami Devir mumyaları bir araya getirilerek önce bir “Müze Deposu

oluşturulmuştur.

Adres : Üçler Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Cd. D:No.91, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Burmalı Minare Cami

Burmalı Minare Cami

Bugünkü Bakırcılar Çarşısı arkasında yer alır. Selçuklu Hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında veziri Ferruh Bey tarafından 1237-1247 yılları arasında yaptırıldığı ileri sürülmekte ise de yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Adres : Dere Mahallesi, Amasya Bld. Açık Otoparkı No:18, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral kaya mezarları Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerinde kalker kayalara oyulmuş anıt mezarlardır. Krallar Vadisi olarak da bilinen mezarlar Yeşilırmak Vadisi boyunca ve kente hakim bir alana yapılmıştır. İrili ufaklı 23 adet kaya mezarı bulunmaktadır.

Antik çağ yazarlarından Strabon’dan öğrendiklerimize göre mezarlar Mitridat Krallığı zamanında krallar adına yapılmıştır. Kral kaya mezarlarının en büyüğü batı yönündeki en son mezardır. Bu mezara galeri ve merdivenlerle çıkılmaktadır. “Büyük Kral Mezarı” olarak da bilinen bu mezar birçok tahribata uğramıştır.

Adres : 05000 Yuvacık Köyü/Amasya Merkez/Amasya Merkez/Amasya

Amasya Yalıboyu

Amasya Yalıboyu

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çektiği kadar, tarihi Yalıboyu Evleri’yle de ilgi odağı olmayı başarıyor Amasya. Bugün otel, kafe, bar ve restoren olarak hizmet veren bu evler, mimari dokularıyla Osmanlı döneminin izlerini taşıyorlar.

Aslında bu tarz tarihi evlere Amasya’nın çeşitli yerlerinde rastlayabilmek mümkün. Ancak Yeşilırmak sahil şeridinde bulunan geleneksel Osmanlı evleri, Amasya’nın tarihi ve mimari dokusunu gözler önüne seren en iyi örnekler arasında diyebiliriz. Bugün görmüş olduğunuz evlerin hepsi de 19. yüzyıldan kalma. Daha önceki dönemlere ait olan evlerin tümü ya depremden, ya yangınlarından ya da ahşap malzemenin dayanıksızlığından ötürü günümüze gelmeyi başaramamışlar. “’hımış”’ ve “’bağdadi”’ teknikleriyle yapılmış, genellikle yan yan ve bitişik olarak düzenlenmiş olan bu tarihi evlerin en güzel örnekleriyse Yalıboyu Evleri.

Adres : Bahçeleriçi Mahallesi, Büyük Ağa Cd. No:1, 05200 Amasya Merkez/Amasya

AMASYA İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

AMASYA ÜNİVERSİTESİ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram