artvin

ARTVİN

Doğa güzelliği ve insanların sıcak yaklaşımı karşısında büyülenmemek elde değil, Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Artvin’in lisan olarak 2. dili de Lazca’dır. Kimi bölgelerde lazca’yı anadil olarak kullananlar da mümkündür.

Trabzon ve Rize gibi yörelerdeki insanların laz diye anılmasının yanı sıra bize göre asıl lazların şehri artvindir.

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir.

Başlıca olarak eğer Artvin’e yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıraladık;

Adres : Yeni Mahallesi, Seyitler Sk. No:40, 08000 Seyitler Köyü/Artvin Merkez/Artvin

ARTVİN İLİNDE BULUNAN GEZİLECEK YERLER:

Atatepe

Atatepe

Merkezden tepeye çıkana kadar tüyleri diken diken eden, yanına gidince NE MUTLU TÜRKÜM dedirten harika bir yer. Tarifi imkansız bir deneyim!a

Adres : 08100 Şehitlik Köyü/Artvin Merkez/Artvin

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu

Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeker ve birkaç kilometre boyunca özelliğini korur. Ardanuç Cehennem deresi içerisinde bulunan ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km. sinde yer alan Kanyon, ilgi çekici doğal yapısı ile ilimizdeki görülmeye değer yerlerdendir.

Adres : 08390 Avcılar Köyü/Ardanuç/Artvin

Çifte Köprü

Çifte Köprü

18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprüleri,Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır. İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.Yolları düz değil, eğimlidir.

Adres : 08490 Çifteköprü Köyü/Borçka/Artvin

Deliklikaya

Deliklikaya

Henüz saklı bir cennet olan ve doğası bozulmayan Deliklikaya, turizmde ilimizin en önemli değerlerinden biri olmaya aday konumunda.

Adres : 

Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası

Şavşat’ın Pınarlı, Demirkapı, Ilıca köyleri ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında kalır. Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar , Saylıca ve Kayadibi köylerine ait yaylalar bulunur. Dört bir yanı göllerle kaplıdır.

Adres : Unnamed Road, 08790 Demirkapı Köyü/Şavşat/Artvin

Yaylalar Köyü

Yaylalar Köyü

Yaylalar, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı köy. Köy merkezi Hevek Deresinin üst kıyısında kuruludur. Köyün geniş bir alana dağılmış Olgunlar, Cami, Şereze, Köramet, Karamolla gibi çevre mahalleleri vardır.

Adres : Yusufeli/Artvin

Tekkale Manastırı

Tekkale Manastırı

Tekkale Manastırı kompleks bir yapı olmakta ve Trapeza ve seminer odasıyla bu yapı topluluğunun güney doğusunda ayrı olarak inşa edilen şapelden oluşmaktadır.

Adres : 08890 Bahçeli Köyü/Yusufeli/Artvin

Satlel Kalesi

Satlel Kalesi

Osmanlılar döneminde de kullanılan kalenin sur duvarlarının büyük bir bölümü ayaktadır. Plan tipi açısından, Bagratlı kalelerine benzemektedir. İçinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır.

Adres : 75800 Yaylaaltı Köyü/Posof/Ardahan

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Doğası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan Mençuna Şelalesi Arhavi’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Her geçen gün turizm değeri arttıran Mençuna şelalesi çevresinde yaban hayatı, tarihi köprüler ve çeşitli bitki örtüleri bulunmaktadır.

Adres : Küçük Köy. Kamilet Mah. No:20, 08290 Arhavi/Artvin

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi

Karçal Dağlarının (3.415 metre) üç koldan kuşattığı Maçahel Vadisini süsleyen Maral Şelalesi, 65 metreye yakın yükseklikten düşmektedir.

Adres : Maral Şelalesi

Yıldız Gölü

Yıldız Gölü

Dağ sularından beslenen Yıldız Gölü’nün suyu olduça soğuktur. Yaz aylarında burayı ziyaret eden gezginlerin kendini serin sulara bırakmak isteyeceğinden eminiz fakat suyun içinde durulamayacak kadar soğuk olduğu unutulmamalıdır

Adres : 53780 Sıraköy Köyü/Çamlıhemşin/Rize

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi

Ardanuç ilçesine 5 km. mesafede bulunan kale İberya Kralı Vantang tarafından V. yy.’da yapılmıştır. Yapı Ardanuç ilçesine çıkmadan Ardanuç suyunun kenarında, vadi paralelinde yükselen anakaya üzerine inşa edilmiştir.

Adres : 08390 Ferhatlı Köyü/Ardanuç/Artvin

Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcası

Şifalı kaynak suları ile her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlayan Otingo Kaplıcası, yüz yıllardır ziyaretçilerine şifa dağıtmaktadır.Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken kaplıca, Artvin’e bağlı Borçka ilçesinin Balcı köyünde bulunmaktadır.

Adres : 

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı

Laşet deresi kenarında 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan düzlükler aynı zamanda “Sahara Pancarcı Şenlikleri“nin yapıldığı sahadır. Bu şenliklere ilçe dışında oturan yöre insanları da katılarak bölgeye iç turizm açısından ekonomik katkı sağlamaktadır. Ayrıca Kamp Alanı içinde idealdir.

Adres : 08790 Şavşat/Artvin

Beyazsu yaylası

Beyazsu yaylası

Karçal Dağının 3 bin 415 metrelik zirvesinin hemen altında uzanan göz kamaştırıcı manzaralarla süslü olağanüstü bir yayla.

Adres : 08490 Efeler Köyü/Borçka/Artvin

Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi

Kitabesine göre X. Bagratlı Kralı Sumbath tarafından yaptırılmıştır. XVI. yy sonralarında bir bölümü Camii olarak da kullanılan Manastırdan, günümüze sadece Kilisesi ulaşmıştır. Manastır Kilisede bulunan kitabelere göre İberya Kralığı’nın Tao-Klardjethie’de 954-958 tarihleri arasında krallık yapmış olun Sumbath tarafından Mimar Gabriel’e yaptırılmıştır.

Adres : 08000 Hamamlı Köyü/Artvin Merkez/Artvin

Hatila Vadisi

Hatila Vadisi

Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanan cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişliktedir. 50 metrekare cam alana sahip olacak seyir terasın 2016 yılı başında tamamlanmıştır.

Adres : 08000 Artvin Merkez/Artvin 

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

Eğer yılınızın tüm yorgunluğunu, doğanın huzur veren atmosferinde dinlenerek ve yeni yerler keşfederek atmak istiyorsanız, Kafkasör yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Adres : Çayağzı Mahallesi, Fevzi Çakmak Cd. No:68, 08000 Artvin Merkez/Artvin

Atabarı Kayak Merkezi Artvin

Atabarı Kayak Merkezi Artvin

Artvin’in turizm açısından kış aylarında en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Konaklama ve ulaşım içim bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Adres : 08100 Ballıüzüm Köyü/Artvin Merkez/Artvin

Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi

Parhali Manastırı, Türkiye’nin Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bulunan Gürcü manastırı. Manastır kompleksinden günümüze kilise yapısı ulaşmıştır. Parhali Türkçe’de Barhal biçiminde yerleşmiştir.

Adres : Unnamed Road, 08890 Altıparmak Köyü/Yusufeli/Artvin

Maçahel Yaylası

Burası Türkiye’nin ‘Orada bir köy var uzakta’ tanımına uyan beldelerinden biridir. Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir bölgedir. Avrupa’nın en yaşlı, Türkiye’nin ise yağmur ormanlarıyla çevrili, zengin bitki ve faunasına sahip tek gizli cennetidir.

Adres : Maçahel Yaylası

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi

Ülkemizin en güzel trekking rotalarından biri olan ve Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, üç bin metrenin üzerindeki zirveleri, buzul gölleri, şelaleleri, debisi azalmayan dereleri ve endemik bitkileriyle dağcılar ve seyahat acenteleri tarafından bir hayli rağbet görüyor. Özellikle Kaçkarlar’ın arkasında bulunan heybetli Altıparmak Dağları’yla Karmovut, Davut ve Göngörmez Dağları arasında kalan kısım son yıllarda fazlasıyla popüler bir coğrafya haline geldi.

Adres : 08890 Özgüven Köyü/Yusufeli/Artvin

Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi

Müzede geçmişten günümüze kadar kültürel yaşamın bütün unsurları barındırılıyor. Etnografik ürünlerin yanında geleneksel yaşamda yer alan bazı canlandırma ünitelerine de yer verilen müzede, Dikyamaç Köyünde yaşamış ailelerin soyağaçlarını gösteren çizelge de oldukça dikkat çekiyor.

Adres : 08290, Arhavi Ortacalar Yolu, Arhavi/Artvin

ARTVİN İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER:

ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram