bursa

BURSA

Bursa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. Hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkentidir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında tüm dünyada 28.sıraya yerleşen Bursa, aynı konunun Türkiye sıralamasında 1.olarak yer almıştır.

Bursa Ulu Cami

bursa ulu cami

Bursa Ulu Cami, Bursa’da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış dini yapıdır. Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Bursa kent merkezinde, Atatürk Caddesi üzerindedir. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır.

Adres : Nalbantoğlu Mahallesi, Ulucami Cd., 16010 Osmangazi/Bursa

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Dünyanın arastalı 3 köprüsünden birisi olan Irgandı Köprüsü, Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında Timurtaş’a yaptırılan köprü, Bursa Tarih ve Kültür Yolu’nun Gökdere üzerindeki en önemli geçiş noktalarından birisi olarak anılıyor.31 dükkân barındıran orijinal hali, depremler ve Yunan işgali nedeniyle tahrip olduğu için yapı günümüzdeki tasarımıyla ve betonarme olarak 1949’da yeniden inşa edilmiş.

Adres : Kurtoğlu Mahallesi, Gökdere Blv. No:14, 16360 Yıldırım/Bursa

Bursa Yeşil Cami

Bursa Yeşil Cami

Bursa Yeşil Camii, Bursa’da ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan bir tarihi yapı. Caminin ünü, çini kaplamalarından gelir.

Adres : Yeşil Mh., 16360 Yıldırım/Bursa

Koza Han

Koza Han

Koza Han 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak Bursa’da yaptırılmış handır. Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunan yapının avlusunda, altında şadırvanı olan minik bir mescid vardır.

Adres : Osmangazi Mahallesi, Uzunçarşı Cd., 16010 Osmangazi/Bursa

Uludağ Millî Parkı

Uludağ Millî Parkı

Uludağ Millî Parkı 1961 yılında Millî Park olarak ilan edildi. 1961 yılında koruma altına alınan alanı 12.762 hektar’dır. Daha sonra millî park alanı 27.300 hektara çıkarılmıştır. Millî parkta ulaşım karayolu, teleferik ve telesiyej ile yapılabilmektedir.

Adres : 436F+WJ Süleymaniye, Süleymaniye Mahallesi, Osmangazi/Bursa

Emir Sultan Cami

Emir Sultan Cami
Bursa Emirsultan Square

Emir Sultan Camii, Bursa’da, Yıldırım Bayezid’ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına, muhtemelen Çelebi Sultan Mehmed’in hükümdarlığı sırasında inşa ettirilmiştir. Bursa’nın en önemli mimari yapılarından olan Emir Sultan Camii, Yıldırım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Adres : Emirsultan Mahallesi, Emir Sultan Cami, 16360 Yıldırım/Bursa

Soğanlı Hayvanat Bahçesi

Soğanlı Hayvanat Bahçesi

Soğanlı Hayvanat Bahçesi, Bursa’da 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesidir. Bursa Hayvanat Bahçesi’nde hayvan barınakları doğal yaşama uygun olarak düzenlenmiştir. İzmir – İstanbul yolu üzerinde gecekondu önleme bölgesinde kuruludur.

Adres : Soğanlı Mah. Mahallesi 1, 2. Nilüfer Cd. No:260, 16160 Osmangazi

Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi, Sultan II. Murad’ın Bursa’da 1425-1426 yıllarında yaptırdığı külliye. Bulunduğu semte de ismini verir. Şehrin etrafa doğru yayılmasını ve açılımını sağlamak amacıyla yaptırılan külliye, Muradiye Camii, hamam, medrese, imaret ve sonraki yıllarda yaptırılmış 12 türbeden oluşur.

Adres : Muradiye Mahallesi, Prf. Dr. Halil İnalcık Sk., 16050 Osmangazi/Bursa

Tophane Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi, diğer bilinen adıyla Nusretiye Saat Kulesi, İstanbul’un Tophane semtinde Nusretiye Camii’nin yanında yer alan saat kulesi. 19.yy ikinci yarısında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saat kulesi yukarı doğru kademeli olarak daralan, saatli bölümle beraber dört katlı bir yapıdır.

Adres : Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Cd. 2-3, 16040 Osmangazi/Bursa

Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı, İzmir-İstanbul yolu üzerinde Bursa Hayvanat Bahçesi’nin bitişiğinde kurulmuş 400 dönümlük parktır. 1998’den beri 1. derecede doğal sit alanıdır. Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık bir parktır. Parkın yapımı 1995’de başlamış ve 1998 yılında kullanıma açılmıştır.

Adres : Çukurcaköy Mahallesi, Nilüfer cad, 16190 Osmangazi/Bursa

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bu yana kentin eski adliye binasında hizmet veren, Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müzedir.

Adres : Hocaalizade Mahallesi, Atatürk Cad. No:8, 16010 Osmangazi/Bursa

Reşat Oyal Kültür Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı, 1955’te Bursa’da Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından Kültürpark adıyla hizmete açılan park. 393.000 metrekarelik alana kurulmuştur. Konumu, büyüklüğü ve yeşil dokusuyla kent merkezi için büyük öneme sahiptir.

Adres : Gaziakdemir Mahallesi, Çekirge Cd. No:6, 16190 Osmangazi/Bursa

Bursa Kalesi

Bursa Kalesi

Kentin tarihini anlamak için ziyaret edebileceğiniz Bursa Kalesi’nin M.Ö. 1. yüzyılda Bithynialılar tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılan askeri yapı, Osmanlı kontrolüne geçtikten sonra Orhan Gazi’nin emri doğrultusunda 3 köşeli burçlarla desteklenmiş.

Roma dönemine ait pek çok kalıntının halen daha görülebildiği kale, geçmişte 5 kapıya sahip ihtişamlı bir yapı olmasına rağmen günümüze sadece mazgalları ve yuvarlak kemerleri ulaşabilmiş. Kaleden geriye kalan ve en dikkat çeken kısım şu an Saltanat Kapısı.

Adres : Kavaklı Mahallesi, Ortapazar Cd. No:1, 16040 Osmangazi/Bursa

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi, Bitinya ve Misya bölgelerinde bulunmuş MÖ 3000’den Bizans devri sonlarına kadar olan devirlere ait eserlerin sergilendiği Bursa müzesidir.

Adres : Gaziakdemir Mh., Çekirge Cd. Kültür Park 4/11, 16050 Osmangazi/Bursa

Merinos Parkı

Merinos Parkı

Merinos Parkı, Bursa’nın en büyük ikinci kent parkıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde sanayileşmenin sembollerinden olan tarihi Sümerbank Bursa Merinos Fabrikası’nın arazisi üzerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde 2006-2008 arasında oluşturulmuştur.

Adres : Osmangazi Mahallesi, 16200 Osmangazi/Bursa

Hünkâr Köşkü

Hünkâr Köşkü

Hünkâr Köşkü Müzesi, Bursa’da Uludağ’ın eteklerindeki Temenyeri’de, Abdülmecit devrinde av köşkü olarak yapılan, Bursa ziyaretleri sırasında Atatürk’ün de konakladığı, 2003 yılında ziyarete açılan bir müzedir.

Adres : Mollaarap Mh, 4. Vakıf Sk. NO:1/2, 16360 Yıldırım/Bursa

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Bursa’da 2004 yılından beri hizmet veren özel müze. Muradiye Külliyesi’nin hemen karşısında, Şair Ahmet Paşa Medresesi içinde yer alan müze, 18 Eylül 2004’te açıldı. Müzede, Anadolu Folklor Vakfı kurucu üyelerinden Esat Ulumay’ın 40 yılda topladığı 18 değişik koleksiyonu sergileniyor.

Adres : Muradiye Mahallesi, 16050 Osmangazi/Bursa

Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi. Muradiye semtinde II. Murad Külliyesi’nin karşısında bulunan müzede 17. yüzyıl Osmanlı yaşam tarzı sergilenmektedir. 1989 yılında müzeye çevrilen binada haremlik, selamlık bölümlerinin yanı sıra günlük ihtiyaçların giderildiği mekanlar yer almaktadır.

Adres : Muradiye Mahallesi, 6, Prf. Dr. Halil İnalcık Sk., 16050 Osmangazi/Bursa

BURSA İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Bursa Uludağ Üniversitesi (devlet)

Bursa Orhangazi Üniversitesi (özel)

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram