çankırı

ÇANKIRI

Çankırı,İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en önemli kaya tuzu rezervine sahip bir ildir.

Adres : Fatih Mahallesi, Uluyazı Kampüsü Ring Yolu, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Çankırı Müzesi

çankırı müzesi

1930-1938 yılları arasında Çankırı’da yayınlanan Duygu gazetesinde, 18 Kasım 1938 yılında çıkan bir haberde antik değeri bulunan üç adet taş eserin Halkevi bahçesine getirilerek korumaya alındığı belirtilmiştir. Bu haberle Müzecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilebilecek bir uygulamanın o tarihlerde Kültür Direktörlüğü’nce yürütülmeye başlandığı anlaşılmaktadır. Profesyonel anlamda Müze faaliyeti ise bu şekilde çevreden derlenen 116 parçalık eserin 9 Haziran 1972 tarihinde Halkevi binasının alt katında (Halk Eğitim Merkezi) sergilenmesi ile başlamıştır. Çalışmalarını 1976 yılına kadar bu binada sürdüren Müze, Halk Eğitim binasının yıkılıp yerine 100. Yıl Kültür Merkezi yapılması nedeniyle geçici olarak Çankırı Lisesine taşınmıştır. Lisenin bir sınıfı depo haline getirilmiş ve müzenin büro faaliyetleri burada yürütülmüştür. 100. Yıl Kültür Merkezinin yapımı tamamlanınca 23 Ağustos 1981 tarihinde Müze bu binanın ikinci katına taşınarak tekrar ziyarete açılmıştır.

Adres : Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulv., 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Çankırı Kalesi

Çankırı Kalesi

Çankırı’nın en gözde mesire yerlerinden biri olan Çankırı Kalesi, şehre hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda kalenin çevre düzenlemesi yapılmış ve çok sık ziyaret edilen bir alan haline getirilmiştir.

Çankırı’nın tarihinden bir parça olan Çankırı Kalesi, Hititler tarafından yapılmıştır. Yapımında moloz taş ve tuğla kullanılmış olup, kentin kuzey tarafında bulunmaktadır.

Adres : Mimar Sinan Mahallesi, Cinci Sk. No:19, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Buğday Pazarı Medresesi

Buğday Pazarı Medresesi

Çankırı’nın ziyaret mekanlarından biri olan Buğday Pazarı Medresesi, 1700’lü yılların sonlarına doğru yaptırılmıştır.

Çankırı’nın en önemli ziyaret yerlerinden biri olan Buğday Pazarı Medresesi 1700’lü yılların sonunda inşa edilmiştir. Uzun dönem yün deposu olarak kullanılan yapı günümüzde el sanatları eserlerinin sergilendiği ve hediyelik eşyaların satıldığı önemli bir turistik gezi alanıdır.

Adres : İncili Çeşme Mahallesi, Buğday Pazarı Cami Sk. No:18, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Kırkpınar Yaylası

Kırkpınar Yaylası

Türkiye’nin en güzel yaylaları arasındaki Kırkpınar Yaylası, Çankırı’ya 70 kilometre, Ilgaz’a ise 22 kilometre uzaklıktadır.

Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarındaki bu eşsiz güzellik, flora bakımından oldukça zengindir ve yıl içerisinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yayladaki düğün çiçeği, yabani lale, çiğdem, sarı orkide, çuha, salep kokuları eşliğinde hem çevreyi keşfedeceksiniz hem de huzur dolu vakitler geçireceksiniz.

Adres : 18400 Eksik Köyü/Ilgaz/Çankırı

Taş mescit

Taş mescit

Osmanlı’nın ilk hastanelerinden…

Adres : Yeni Mahallesi, Taş Mescit Cd. No:57, 18200 Çankırı Merkez/Çankırı

Saat Kulesi

Saat Kulesi

 Saat İsviçre’de yapılmış. 1866 yılında da buraya getirilmiş. O gün bugündür de kule üzerinde.

Adres : Alibey Mahallesi, Yeniçeşme Sk. No:21, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Dilediğiniz mevsim gidip zaman geçirebileceğiniz Ilgaz Dağı Milli Parkı, huzurlu atmosferiyle ve bol oksijenli havasıyla önemli bir cazibe merkezidir. Bölge özellikle kış aylarında ziyaret edilse de yaz aylarında da bir hayli yoğun ilgi görmektedir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu-Çankırı illerinin sınırlarında bulunmaktadır. Milli Park’ın içinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi’nde kış sporlarıyla ilgilenebilir ve aynı zamanda çevreyi gezerek yeni keşifler yapabilirsiniz.

Adres : Abdulhalik Renda Mahallesi, Org. İsmail Hakkı Karadayı Blv. No:28, 18200 Çankırı Merkez/Çankırı

Cendere (Salman) Höyük

Cendere (Salman) Höyük

Ilgaz ilçesinin güneydoğusunda, Çankırı-Kastamonu karayolunun kenarında bulunan Cendere Köyü’ndedir. Bölgedeki anıtsal yapılar, Devrez Çayının güneyinde kayalık, yüksekçe bir tepenin doğuya bakan yamaçlarındadır. Burada çok sayıda insan eliyle oyulmuş mağaralar, kaya mezarları, kaya kilisesi olabileceği tahmin edilen tapınak ve amacı tam olarak bilinmeyen oyuklar bulunmaktadır. Burasının, dini törenlerin yapıldığı ve muhtemelen Höyükle bağlantılı, kutsal kabul edilen alanlardan olduğu tahmin edilmektedir. Kaya tapınakları, ulaşım yollarının geçtiği sarp ve dar geçitlere, kervanların, talancı eşkıyadan korunması amacıyla ibadet ve dua etmek için yapılmıştır.

Adres :

Sakaeli Kaya Mezarları

Sakaeli Kaya Mezarları

Orta İlçe merkezine 7, İl merkezine 72 km uzaklıkta bulunan köyün sırtını yasladığı tepenin güneyde dik inen yamaçlarında yer alan kaya mezarları, Roma ve Bizans Dönemlerine aittir. Devrez Çayının akıntısı istikametinde köye 3 km. mesafedeki Gelin Kayası mevkiinde peri bacası oluşumları ve aralarındaki kaya mezarları da ilginç görüntüler oluşturmaktadır.

Adres :

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Kale, şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Surları moloz taş ve tuğla karışımı ile inşa edilmiştir. Geçmişte yerleşim yeri olarak da kullanılan kaleden günümüze birkaç sur kalıntısı ulaşmıştır.

Adres :

Tuz Mağarası

Tuz Mağarası

Merkez ilçeye 20 km mesafede bulunan ve Hititler Döneminden beri işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Yer yer tuzdan sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada üretilen kaya tuzu ilimizde bulunan tuz fabrikalarında işlenmekte ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak pazarlanmaktadır. Çankırı Valiliğince mağarada çeşitli dönemlere ait heykel ve rölyeflerin yer alacağı “Kristal Art Galeri” projesi gündeme getirilerek mağaranın turizme kazandırılması hedeflenmekte, bu çerçevede projenin ilk adımı olan tuz heykeller mağarada sergilenmektedir. Sabit ısı ve nem değerleriyle özellikle astım hastaları için yararlı olabilecek bir ortama sahip mağaranın sağlık turizmine kazandırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Adres :

Alpsarı Göleti (Korgun)

Alpsarı Göleti (Korgun)

İlçe Merkezine 10, İl Merkezine 22 km mesafede bulunan Alpsarı Göleti yaklaşık 227.000 m2 lik alanıyla çevrenin en büyük göleti konumundadır. Alanın topoğrafik yapısı ve bu yapıyla bütünleşen bitki örtüsü’nün güzelliği nedeniyle ilgi duyulan önemli bir mesire yeridir.

Adres :

Ali Bey Cami

Ali Bey Cami

Ali Bey Camii, Çankırı ilinde bulunan bir camiidir. Merkez ilçe Ali Bey Mahallesi’ndedir. Kitabesinden 1609 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Büyük Cami’den sonra ikinci taş yapıdır. Mihrap ve mimberi alçıdan ve süslemesizdir. Minarenin gövdesi tuğla, kaidesi kesme taştandır.

Adres :

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi

Karadeniz Bölgesinin önemli kayak merkezlerinden olan Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağı üzerinde 2850 metre rakımlı alanda kurulmuş olan Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak sezonu aralık ayıyla birlikte başlayıp nisan ayına kadar devam etmektedir.

Adres :

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü

Melan Çayının üzerinde kurulmuş olan köprü özellikle yayaların ve hayvanların geçişleri için vadinin iki yakasını birbirine bağlayan önemli bir geçit durumundadır.

Adres :

Koca Meşe

Koca Meşe

İl merkezine 27 km uzaklıktaki Yapraklı İlçemize bağlı Karacaözü Köyünde bulunan ve koruma altına alınan meşe ağacının 500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Dünyanın en yaşlı meşelerinden biri olan Koca Meşe’nin gölge alanı 256 m2 olup çapı ise 12,20 m dir.2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres :

Ulu Camii (Sultan Süleyman Cami)

Ulu Camii (Sultan Süleyman Cami)

Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın kalfalarından Sadık Kalfa tarafından yapılan cami, 1558 yılında ibadete açılmıştır. Merkez ilçede bulunan ve kare planlı olan Cami’nin üzerinde, ortada büyük tam kubbe ile bu kubbenin dört tarafında yarım kubbeler yer almaktadır. Duvarları ve minaresi kesme taş, kubbe üstleri kurşun kaplıdır.

Adres :

Kırkpınar Yaylası

Kırkpınar Yaylası

Çankırı’ya 70 km, Ilgaz’a ise 22 km mesafede bulunan bu yayla ülkemizin en güzel yaylalarından birisidir. Yayla, Emir Gazi Tepesi yamacındadır ve oldukça fazla çiçek türü vardır.

Adres :

ÇANKIRI İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram