gaziantep

GAZİANTEP

2015 İstatistiklerine göre Antep’in 2 Milyona yakın Nüfusu vardır. ve bir önceki sayımlara göre oldukça hızlı artış göstermektedir.

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan şehridir.

Antep’in Baklavası ile meşhur olduğunu duymayanımız yoktur. Bunların yanı sıra Antep Fıstığı, Urmu Dut Şerbeti, Tarçın Çayı, Menengiç Hakvesi, Zeytin Piyazı, Soğan Piyazı, Demir Tatlısı, Çir Eritmesi, Şirin Tarhanası, gibi bir çok şey sayabiliriz.

Ardıl (Köklüce) Kanyonu

Ardıl (Köklüce) Kanyonu

Arkadaşlar burası Araban ilcesine bağlı Köklüce köyünde bulunan Ardıl çayının binlerce yıldır yumuşak kireç taşı kayaları oyması ile oluşturduğu Ardıl (köklüce) Kanyonu. Birçok ilden ve hatta yabancı ülkelerden turistler gelip burada dağcılık yapıyorlar. Suyu buz gibidir ve temizdir. Yüzülecek doğal havuzları bulunuyor.

Adres :

Bayazhan Restaurant

Bayazhan Restaurant

Antep’e sevdikleriniz ile geldi iseniz bu restoranda yemek yiyebilirsiniz. Leziz yemekleri ve Antep’in nadir ve meşhur yerlerinden.

Adres :

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi; 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Adres :

Rumkale

Rumkale

Rumkale, Antep’in En güzel yerlerinden birisi diyebiliriz. Doğa harikası olan bu yer sizi mükemmel bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Tekne Turları mevcutdur, gezinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Adres :

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Bedesten eskiden alışveriş hayatının nabzının attığı, üstü kapalı içinde alışveriş yapılan, ince uzun, üstü kapalı çarşıydı. Çarşıdan kendinize o günü anımsatması için Antep hatırası satın alabilirsiniz.

Adres :

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Geniş Çapı olan kalede Resim çektirebilir içerisinde bulunan müzeyi gezebilirsiniz.

Adres :

Dülük Mezarları

Dülük Mezarları

Gaziantep’in 11 km. kuzeyindeki Dülük Köyü ve çevresi, insanlık tarihinin belli başlı tüm evlerine tanıklık etmiş, bunların izlerini günümüze ulaştırmıştır. 30 – 40 bin yıl önce yaşamış insanların kullandığı taş aletler, Miras yeraltı tapınağı, görkemli kaya mezarları, devası boyutta kaya bloklarının çıkarıldığı taş ocaklarıyla adeta bir açık hava müzesi gibidir.

Adres :

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat bahçesi muhakkak uğradığımız gereken yerlerden listenin başında gelenidir. İçerisi çok büyük olup her türlü canlıya görme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Hayvanat bahçesi ormanın içinde kurulmuş olup oldukça doğal bir yapıya sahip.

Adres :

Kurtuluş Camisi

Kurtuluş Camisi

1892 yılı civarında yaptırılan Kurtuluş Camisi Kilise olarak yaptırılıp daha sonradan Camiye dönüştürülmüştür.

Adres :

Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi

Mutlaka Gezip görülmeli dediğimiz yerlerden birisi daha. Gaziantep’den 110 km mesafede M.Ö. 2000 lerde Hitit dönemimden kalma taş ocağı ve heykel atölyesi. Bir çok değerli eserin yurt dışına kaçırıldığı doğasıyla ve önünden geçen deresiyle huzur dolu bir yer. Ayrıca Hititlerin yapmayı bitiremediği heykeller hala açık havada görmenizi bekliyorlar, mutlaka gezilmeli.

Adres :

Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi

Eğer doğayı seviyorsanız hele de bitkilerin o güzel kokularını içinize çekip hafif bir yürüyüş yapmak istiyorsanız burası tam size göre. Rengarenk, cıvıl cıvıl resmen tablodan çıkmış gibi bir manzara düşünün. Çocukları salın çayıra Keyifle seyredin.

Adres :

Dülükbaba Mesire Yeri

Dülükbaba Mesire Yeri

Alanda bulunan Dülük Antik Kenti  dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Dünyada bilinen yer altına inşa edilen Mitras Tapınaklarının en büyüğü Dülük’te bulunmuştur. Ayrıca çok sayıda kayaya oyulmuş oda mezarları ve kiliseler mevcuttur. Mezar resimlerinden bir tanesi yukarıdadır.

Adres :

GAZİANTEP İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

GAZİANTEP BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram