kırşehir

KIRŞEHİR

2015 istatistiklerine göre Kırşehir’in 222.707 kişilik nüfusu olup geçen yıla orantılı nüfusunda düşüş göstermiştir. 

Yorum olarak şifa kaplıcaları haricinde türbeler ve tarihi mekanlara da sahip olan Kırşehir, Ülkemizin en değerli illerinden birisidir. 

Kırşehir Mucur Yeraltı Şehri 

 Kırşehir Mucur Yeraltı Şehri 

Roma döneminde M.S. 2.yüzyılda Hristiyanlık bu bölgede hızla yayılmış, puta tapanlarla, Hristiyanlar arasında büyük bir mücadele yaşanmıştır. Kapodokya bölgesinde 3. ve 4. yüzyıllara ait Hristiyanlar’ın yoğun baskıdan korunmak, sığınmak ve ibadet etmek amacıyla yaptığı pek çok yeraltı şehri vardır, bu şehirler kayalara oyularak gizlenme ve korunma imkanı sağlamıştır. Kırşehir sınırları içinde bu şehirlerden çok sayıda bulunmaktadır; bu yer altı şehirlerinden en önemlileri ise; Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir. 

Adres :

Kaman Kalehöyük Müzesi 

 Kaman Kalehöyük Müzesi 

Kırşehir ilimizin Kaman ilçesinde bulunur. Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde hibe olarak yaptığı Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alanı kapsamaktadır. 

Burada sergi salonu, sinevizyon, araştırma, fotoğraflama ve kütüphane bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Japon botanik bahçesi stilinde yapılan müze 2011 yıllında en iyi yeşil müze ödülüne layık görülmüştür.2012 yıllında Avrupa’da yıllın müzesi adayı gösterilmiştir.  

Adres :

Aflak Baba Kümbeti 

 Aflak Baba Kümbeti 

Kırşehir ilimizin Mucur İlçesine Bağlı Altınyazı Köyünde bulunan Aflak Baba Kümbeti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. 

Mucur ilçesinin 10 km doğusunda bulunan Altınyazı Köyü eskiden Aflak olarak bilinirdi. Bu köyde yaşayan derviş veya halk arasında erimiş olarak bilinen Aflak baba diye biri yaşıyordu. Bu derviş köye birçok hizmette bulunmuştur. Ölünce halkın desteğiyle küçük bir türbe şeklinde bir mezar yapmışlar. Daha sonra bu mezar yıkılıp yığın taş haline gelmiştir. 

1968 yıllında Selçuklu mimarisine uygun yeniden bir kümbet inşa ediyorlar. Bu kümbet sekizgen yapılı olup kesme taş kullanılarak yapılmıştır. İçten kubbe dıştan külahla örtünen yapı tamamen yenilenmiştir. 

Bu türbe yöre halkının çok ilgisini çekmektedir. Buranın oğlan üstü bir yer olduğuna inanılır. yapılan dileklerin kabul olduğunu söylerler. Buraya gelenler dilekte bulunup dua ettiklerine şahit oluyorsunuz. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir.  

Adres :

Seyfe Gölü 

 Seyfe Gölü 

Kırşehir ilimizin Mucur İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan bu göl tuzlu bir göldür. Zaman zaman kuruyan bu göl ilçemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu göl dünyada nesilleri azalan Flamingo kuşlarına konakladığı bir yerdir. 

600 binden fazla kuşun burada bulunması burayı Milli park haline getirmiştir.  Burada avlama yüzünde gün geçtikçe kuşların sayısı azalmaktadır. 

Burada çeşitli önlemler alınıyor. 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı “Kuş Cenneti” ne yaklaşık 25 kuş türü de göç sırasında uğramaktadır.  

Adres :

Mucur Yeraltı şehri 

 Mucur Yeraltı şehri 

Mucur İlçe merkezine bulunan Hamidiye mahallesindedir. Bu şehir Roma döneminde inşa edilmiş şehirlerdir. m.ö 3-4. Yüzyıllarda Roma döneminde Hıristiyanlığa karşı savaş açılmıştır. Hıristiyanlık yasaklanmıştır. 

Burada yaşayan Hıristiyan inancı kişiler aileleri ile birlikte yer altında Kayalar oyularak şehirlere oluşturup burada yaşamaya başlamışlardır. Burada ibadetlerini daha rahat yapmışlardı. Burada 3 katlı şehirler inşa etmişlerdir. 

Kapadokya bölgesinde bulunan bu şehri kesinlikle görmelisiniz. İlçemizde irili ufaklı birçok yer altı şehri bulunur. Bunların en önemlileri Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir. 

Adres :

Ahi Evran Cami 

Ahi Evran Cami 

Kırşehir ilimizin merkezinde bulunan bu cami ilimin en önemli camisidir. 1482 yıllında Ahilik teşkilatın kurucusu Ahi Evran adına yapılmıştır.

Adres : 

Aşık Paşa Türbesi   Aşık Paşa Türbesi 

Asıl adı Ali olan Aşık paşa farklı yerlerde doğup büyümüştür. Ama ömrünün son yıllarında Kırşehir ilimizde yaşamıştır. Âşık Paşa’nın Türk edebiyatına etkisi büyüktür. 

Garipname adlı eseri ile şahlanmıştır. 1333 yıllında burada vefat edince burada defnedildi. Türbesi de Kırşehir ilimizde bulunmaktadır. Her gün yüzlerce kişi ziyaretine gitmektedir.  

Adres :

Kapucu Cami

 Kapucu Cami

Kırşehir il merkezinde bulunan bu cami Osmanlılar zamanında kalma bir eserdir. Cami kapucu Mehmet Paşa tarafında yapıldığı için bu isimi almıştır. 

Cami kesme taştan inşa edilmiştir. En son 1960 yıllında restore edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse ve Osmanlı mimarisine merakınız varsa bu camiyi mutlaka ziyaret ediniz. 

Adres :

Kesik Köprü 

 Kesik Köprü 

Kırşehir ilimizin merkezine bağlı Kesikköprü köyünde bulunur. Bu köprü Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyasseddin Keyhüsrev tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. 13 kemerli olan köprü 50 metre eninde ve 220 metre uzunluğundadır. 

O yıllarda Anadolu Selçuklu Devletin başkenti Konya’dı ilimizi başkente bağlayan bu köprü çok önemli bir yere sahipti. Daha sonra birçok kez onarımdan geçilmiştir. Zamana karşı yenilen köprü yer yer yıkılmıştı. 

2000-2007 yılları arasında köprü onarımdan geçilmiştir. Taşıt trafiğine kapalı köprü görülmeye değer nadir yapılardan biridir. 

Adres :

Çoğun Barajı 

 Çoğun Barajı 

Kırşehir (il)’inde, Kızılözü Deresi üzerinde, sulama amacı ile 1963 – 1975 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.  İlimize 20 km uzaklıkta bulunan Çoğun köyünde bulunur. Bu baraj gölü birçok spor için bulunmaz bir göldür. 

Burada mesire yerleri de bulunmaktadır. Yaz mevsiminde buraya birçok aile gelmektedir. Ayrıca gölde tadına doyamayacağınız sazan, aynalı sazan ve tatlı su kefali gibi bazı balık türleri bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu göle mutlaka uğrayınız. 

Adres :

Caca bey Medresesi 

Caca bey Medresesi 

Kırşehir ilimizin merkezinde bulunur. Bu medrese Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlemevi yada bir medrese olarak inşa edilmiştir. Bu medrese çok önemliydi. 

Çünkü Türk bilim adamı Uluğ Bey’in Batı Türkistan’da kurduğu medrese ne ise Caca bey içinde bu medrese de o derece önemlidir. Daha sonra camiye çevrilmiştir. 

Minaresinde mavi çinilerden dolayı halk arasında Cıncıklı Cami de denilmektedir.  Yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret ediniz. 

Adres :

KIRŞEHİR İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER 

KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram