malatya

MALATYA

Malatya, Türkiye’deki 81 ili oluşturan illerden birisidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. Bulunduğu konumda bölgenin en gelişmiş şehridir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bugüne el değiştirerek yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir.

Malatya, kayısı diyarı olarak bilinir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar.

Şehrin Adı Malatya’nın adı Kültepe tabletlerinde Melita olarak, Hitit tabletlerinde “Maldia” olarak geçmektedir. Malatya kelimesi Hititçe bal anlamına gelen Melid kelimesinden türetilmiştir.

Eski çağ coğrafyacılarından Strabon, Malatya’yı, kesin olarak belirtmemekle birlikte, Komagene sınırında Kapadokya Krallığı’nın (M.Ö. 280-212) on valiliğinden biri olarak göstermiştir.

Levent Vadisi

Levent Vadisi 

Levent vadisi Malatya’nın doğal güzelliklerini oluşturan önemli bir parçadır. Vadide bulunan mağaralar, ilginç yüzey şekilleri ve derin uçurumları keşfettikçe hem keyifli anlar yaşayacaksınız, hemde çok şaşıracaksınız.Akçadağ ilçesinde bulunan vadinin yüzey araştırmaları tamamlanmıştır. Yapılan araştırmalarda ise bölgede bulunan kabartmaların Genç Hitit Çağı dönemlerine ait olduğu bilgisi ortaya çıkmış. Levent vadisinde trekking yapabilir ve motor sporlarına dahil olabilirsiniz. 

Adres :

Kara Kaya Baraj Gölü

Kara Kaya Baraj Gölü 

Atatürk barajından hemen sonra Türkiye’nin ikinci en büyük barajı olan Kara kaya Malatya il sınırları içinde bulunuyor.Barajın yapımı sırasında meydana gelmiş olan Kara kaya baraj gölü ise yakın bir tarihte kültür ve turizm bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kara kaya barajı gölünün çevresinde turistik eserler ile birlikte feribot işletmesi çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsü de baraj gölünün üzerinde bulunuyor. Eğer sizde Malatya’da bir kaç gün geçirmek isterseniz baraj gölüne uğramayı ihmal etmeyin diyoruz. 

Adres :

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi 

Malatya ilinin Darende ilçesinde bulunan şelale, hem yüksekten düşen suların, görkemi ile hemde çevresini sarmalayan ağaçların ve doğanın en benzersiz yüzleri arasındadır.
Günpınar çayından oluşan bu şelale yıl içinde oldukça fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Su zerrelerinin kayaların üzerinden kaydığı sırada görüntüleri görülmeye değer, bir güzellik sunacak sizlere. Günpınar şelalesini ziyaret ettikten sonra, Sulu mağarayı da ziyaret edebilir ve doğanın en güzel yerlerinde yaşama fırsatını yakalayabilirsiniz. 

Adres :

Yusuf Paşa Bedesteni

Yusuf Paşa Bedesteni 

Malatya’da bulunan Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, klasik Osmanlı kapalı çarşı mimarisine sahiptir. Zaviye mahallesinde ki mezarlığın içinde yer alan bedesten, dikdörtgen bir yapıya sahiptir. İnşaatı sırasında ise kesme taş ve moloz kullanılmıştır. İç duvarlarda kesme taşlar, örtü sisteminde ise molozlar kullanılmış. Bedesten, 1997 yılında temizlik çalışmaları, 2005 yılında ise restorasyon çalışmaları yapılmıştır.
Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan bedesten, Darende’ye yolu düşen herkesin mutaka görmesini istiyoruz. 

Adres :

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi 

Etkiliyici mimari yapısı ve külliyenin çevresinin size sunduğu doğal güzellikler ile huzur bulabileceğiniz harika bir atmosfer sizleri bekliyor.Somuncu Baba Külliyesi Malatya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Adres :

Tohma Kanyonu

Tohma Kanyonu

Somuncu Baba Türbesi gezilerinizde Tohma Kanyonun da harika bir yürüyüş yapabilir ve doğal güzellikler ile sus sesleri arasında güzel bir zaman geçirebilirsiniz.Kanyon boyunca yürüyüş parkurları bulunurken aynı zamanda yüzme alanlarıda mevcut. 

Adres :

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Yakın bir tarihte açılan müze, Malatya’nın şehir merkezinde bulunuyor. Sinema caddesi üzerinde olan Beşkonaklar müzesi, yöre halkının geçmiş zamanlarda kullandığı eşyalar, geleneksel kıyafetler, mankenler üzerinde sergileniyor. Yüzükler, tespihler, cep saatleri, ağırlık ölçü aletleri, kazanlar, çakmaklar, ve aydınlatma araçları sergilenen diğer parçalar arasındadır.Beşkonaklar müzesine girdiğiniz zaman ahşap bir merdiven sizi yukarı davet ediyor. Şehrin geleneksel eşyalarının sergilendiği bu müzeyi kesinlikle gezmenizi tavsiye ediyoruz. 

Adres :

Malatya Atatürk Evi

Malatya Atatürk Evi

Eski halkevi binası olarak bilinen Atatürk evi, 1981 yılında düzenlenerek ziyaretlere açılmıştır. Atatürk Malatya’ya ilk geldiği zamanlarda bir gece konakladığı Eski Türk Ocağı ve halkevi binasının giriş kısmında bulunan iki oda, 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir. Bina girişinde sağ tarafta bulunan ilk odada Atatürk’ün halkevini ziyaret ettiği sırada kullanmış olduğu masa, işlemeli sehpa ve bir koltuk bulunuyor. Girişin solunda ise Atatürk kitapları sergilenmektedir. 

Adres :

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Malatya gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı.Tipik bir Osmanlı kervansarayı özelliğini taşıyan bu kervansaray, IV. Murat zamanında BosnalıSilahtar Mustafa Paşa tarafınca inşa ettirildi. Adını ise yaptırdığı kişiden alan kervansaray, Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunuyor.Evliya Çelebi ise Seyehatname isimli kitabında kervansaraydan bahsetmiştir. Uzmanların ise yaptıkları araştırmalarda kervansarayın dış mekanları dükkan olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. 12 odası ise misafirlere ayrılmış ve bu şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kervansarayda bir adet havuz ve bir adet hancı odası da bulunuyor. 

Adres :

Orduzu

Orduzu

Burası Malatya’da bulunan küçük bir kasabadır. Kayısı bahçeleri ve lahanaları ile ünlü olan Orduzu, Malatya Kayısı festivaline ev sahipliği yapmasının sayesinde ülke çapında ismini duyurmayı başarmıştır.Buranın en önemli mahallesi ise Aslantepe’dir. Aslantepe’de bulunan Höyük geçmiş yıllarda 7 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buda Orduzu’nun tarihsel bir boyuttan oldukça önemli olmasının sebeplerinden biri oluyor. Ayrıca Orduzu ve Pınarbaşı mesire alanları eşsiz bir güzelliğe sahiptir. 

Adres :

Abdurrahman-ı Erzincani Cami

Abdurrahman-ı Erzincani Cami

Modern camii mimarisi örneklerinden birisi olan Abdurrahman-ı Erzincani Camii Malatya ilinin Darende ilçesinde yer alıyor.Tamamı kesme taştan yapılmış olan cami Malatya’da gezilecek yerler arasında. 

Adres :

MALATYA İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

İnönü Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram