osmaniye

OSMANİYE

Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova’nın en doğusunda yer alır. 3,767 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Osmaniye topraklarının %42’si ormanlık alan, %39’si ekili dikili tarım alanı, %17’si tarıma elverişsiz arazi ve %2’si diğer arazilerden oluşmaktadır. 2010 yılı verilerine göre nüfusu 479,221’dir.

Karatepe- Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe- Aslantaş Açık Hava Müzesi

Kadirli ilçesinde bulunan, Hitit uygarlığı zamanında sınır kalesi olarak kullanılırmış. Karatepe Aslantaş açık hava müzesi Osmaniye’ de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Müzede fenike ve hitit yazıları olan tablet ve atölyeler sergilenmektedir.

Adres :

Bodrumkale- Kastabala Şehri

Bodrumkale- Kastabala Şehri

Bahçe köyünün sınırları içinde bulunan şehir, geçmişten bugüne tarihi kalıntıları korumayı başarmış bir bölgedir. Şehirde kilise, kale, hamam, stadyum ve daha birçok tarihi eser niteliğinde yapı bulunmaktadır. Osmaniye’ nin en önemli ve meşhur ören yerlerinden birisidir.

Adres :

Toprakkale Kalesi

Toprakkale Kalesi

Kalenin yapımı M. Ö 2000′ li yıllar olarak bilinmektedir. Kale o yıllardan sonra tadilat görmüş ve siyah taşlarla yeniden onarılmıştır. Osmanlı zamanında Kınık Kalesi olarak bilinen kale, Toprakkale adını daha sonradan almıştır.

Adres :

Harun Reşit Kalesi

Harun Reşit Kalesi

Kale Harun Reşit’ in uç beyi Faraç Bey, tarafından 699 yılında yaptırılmıştır. Kale askeri yönden büyük öneme sahiptir. Kalede zamanında Türk mücahitler kalmış ve iskan edilmiştir

Adres :

Kaypak Kalesi

Kaypak Kalesi

Osmaniye’ de kaypak yolu üzerinde bulunan kaypak kalesi, kalecik barajının hemen yanındadır. Kale dikdörtgen şekilde olup, çevresi 800 metredir. Kalenin içinde çam ağaçları vardır. Ayrıca su sarnıçları ve bina kalıntıları da vardır.

Adres :

Bodrum Kalesi- Kastabala Şehri

Bodrum Kalesi- Kastabala Şehri

Osmaniye il merkezine 12. uzaklıktaki, Bahçeköy mevkinde bulunan kale bir kaya çıkıntısı üzerinde yer alır. Kale 13. y.y da Haçlı ordusu tarafından yaptırılmıştır.

Adres :

Ağcabey Cami

Ağcabey Cami

Osmaniye’ nin Bahçe ilçesinde bulunan cami Ağcabey isminde bir kişi tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi 1809 olarak bilinmektedir. Cami çok değişik ve gösterişli bir mimariye sahiptir.
Osmaniye’ de Ağcabey cami ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Adres :

Zorkun Yaylası

Şarlak Şelalesi

Çukurova bölgesinden bulunan ve Osmaniye’ nin en meşhur ve güzel yaylalarından bir tanesidir. Yazın pek çok insan tarafından tercih edilen yayla çeşitli etkinliklere ve şenliklere ev sahipliği yapar. Osmaniye’ ye yolunuz düşerse zorkun yaylasını mutlaka görmelisiniz.

Adres :

Şarlak Şelalesi

Şarlak Şelalesi

Osmaniye’ nin Kadirli ve Sumbas ilçe sınırları içinde bulunan şelale, Osmaniye’ nin en güzel doğal güzelliklerinden birisidir. Şarlak şelalesi adeta manavgat şelalesinin diğer bir versiyonudur. Osmaniye’ de görülmeye değer yerlerden birisidir Şarlak Şelalesi.

Adres :

Karaçay Şelalesi

Karaçay Şelalesi

Şehir merkezine çok yakın olan şelale, Akdeniz’de bulunan tüm bitkileri bulabileceğiniz ve muhteşem görüntüye sahip olan bir doğa harikasıdır. Karaçay Şelalesi’ne gitmek isterseniz belli bir noktaya kadar arabayla, bir noktadan sonra da patika yolu yürüyerek gitmek zorundasınız.

Adres :

OSMANİYE İLİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
Instagram